KGardens

 

 

KGardens

 

KGardens

 

Pěstování a šlechtění hlíznatých rostlin a cibulovin

 

Ing. Zdeněk Krupka

   

Kosatce

Hlavní stránka

Informace

  1. Kontakt
  2. Objednávka
Kosatce

  1. Pěstovaný sortiment
  2. Vlastní semenáče
  3. Návod na pěstování
Denivky

  1. Pěstovaný sortiment
  2. Vlastní semenáče
  3. Návod na pěstování
Narcisy

  1. Pěstovaný sortiment
  2. Návod na pěstování
Tulipány

  1. Pěstovaný sortiment
  2. Návod na pěstování
Mečíky (Gladioly)

  1. Pěstovaný sortiment
  2. Návod na pěstování

Ostatní cibuloviny

Odkazy


            Stáhněte si Adobe Acrobat Reader zdarma !

Hosting.WEDOS.com

Zásady pro pěstování kosatců

Stanoviště

   Pokud možno na plném slunci, chráněné před silnými větry

Půda

   Dobře propracovaná, propustná, ve staré síle ( ne čerstvé hnojení ) s dostatkem živin s neutrální až mírně alkalickou reakcí

Termín výsadby

   Od července do konce srpna, v příznivých klimatických podmínkách do poloviny měsíce září

Způsob výsadby

   Vysoké kosatce  na vzdálenost  cca 50 cm od sebe,  nízké na vzdálenost cca 25 až 30 cm. Rostliny vysazujeme mělce  tak, aby horní   část  oddenku  byla na úrovni zeminy, kořeny rozprostřeme do stran. Sazenice dobře zalijeme,vhodné je i jejich dočasné zastínění.

   Před výsadbou je kosatce vhodné namořit v některém z fungicidů, jako např. Rovral, Fundazol na dobu cca 30 minut.

Ošetřování

   Záhony  kosatců  udržujeme čisté, nezaplevelené, provádíme  mělké  kypření, aby nedošlo k poškození kořenů, které mělce koření. Během vegetace  provádíme chemickou ochranu proti živočišným škůdcům (Karate, Nurelle, Mospilan a j.) a houbovým chorobám na listech (Dithane, Novozir). Chtěl bych upozornit, že v poslední době, zejména v teplých oblastech České republiky (Praha  a  okolí,  Brno),  došlo k  enormnímu rozšíření  květilky (květní pupen je vyžírán larvičkou, nevykvete a zahnívá) – jediné řešení je postřik některým z výše uvedených přípravků proti živočišným škůdcům, cca 14 dní před začátkem kvetení vysokých kosatců (nízké kosatce napadány nejsou). Dobré je postřik po týdnu opakovat. Odkvetlé květní stonky  řežeme až  u samého oddenku. Odumřelé  listy během celé vegetace oddělujeme rovněž u oddenku.

   Před počátkem  vegetace   rostliny    přihnojujeme  plným  hnojivem  s  malým obsahem  dusíku (např. Cererit , Kristalon květ-plod),  v měsíci  srpnu až září  pak fosforečným a draselným hnojivem.

Přesazování

   Nejpozději po 3 až 4 letech,  kdy dojde k zahuštění trsů,  je  potřebné   kosatce rozsadit a umístit pokud možno na nové místo. Vykopaný trs se rozdělí na jednotlivé rostliny s oddenky, staré oddenky se vyhodí, odstraní se nahnilé části. Před výsadbou se listy rostlin zkrátí o 2/3 délky a upraví do vějíře, a to z důvodu lepšího ujímání rostlin.

Zazimování

   Většina odrůd kosatců   snáší  naše  klimatické  podmínky  dobře. V drsnějším podnebí je vhodné oddenky zakrýt chvojím, příp. dobře větratelným krytem. To se týká zejména novinek a choulostivějších odrůd.

Zásady pro pěstování kosatců ke stažení ve formátu pdf:  

    Hosting.WEDOS.com